زندگی نامه ارسطو

تولد و زندگی شخصی

ارسطو در سال ۳۸۴ ق.م. در خانواده‌ای ثروت‌مند از اهالی استاگیرا (استاگیروس)، شهری در شمال یونان، به دنیا آمد. در ۱۷ سالگی به آکادمی (فرهنگستان) افلاطون در آتن فرستاده شد و ۲۰ سال در آن‌جا درس خواند و تدریس کرد.او یکی از مهم‌ترین فیلسوفان غربی به حساب می‌آید. پدر ارسطو، نیکوماچوس، پزشک دائمی به پادشاه مقدونی Amyntas II بود. اگرچه نیکوماچوس هنگامی که ارسطو فقط یک پسر جوان بود، درگذشت، ارسطو همواره با دادگاه مقدونی متولد شد و در طول عمر خود تحت تاثیر قرار گرفت. در مورد مادرش، Phaestis، کوچک است؛ او همچنین معتقد است که زمانی که ارسطو جوان بود، مرد.پس از مرگ پدر ارسطو، پروکسنوس آتارنوس، که با خواهر بزرگترش ارسطو ازدواج کرده بود، Arimneste، سرپرست ارسطو شد تا زمانی که به سن برسد.

ارسطو در اتن

وقتی ارسطو ۱۷ ساله بود، پروکسنس او را به آتن فرستاد تا تحصیلات عالی را دنبال کند. در آن زمان، آتن به عنوان مرکز علمی جهان شناخته شد. ارسطو در آتن، در دانشگاه آکادمی افلاطون ، موسسه یادگیری یونان، ثبت نام کرد و یک متخصص نمونه را ثابت کرد. ارسطو ارتباطی با فیلسوف یونانی افلاطون، خود دانش آموز سقراط و آکادمی او را برای دو دهه حفظ کرد. افلاطون در سال ۳۴۷ قبل از میلاد فوت کرد زیرا ارسطو با برخی از رساله های فلسفی افلاطون مخالف بود، ارسطو جایگاه مدیر آکادمی را نداشت، همانطور که بسیاری تصور می کردند.همسر و فرزنداندر هجده سالگی به آکادمی افلاطون راه یافت و به مدت بیست سال در مکتب افلاطون کسب دانش کرد و آموزگار اسکندر مقدونی بود.

ارسطو فلسفه را به‌عنوان «دانش هستی» تعریف می‌کرد پس از مرگ افلاطون در سال ۳۴۷، ارسطو ناکام از به اختیار گرفتن مدیریت فرهنگستان، به اسوس در آسیای کوچک رفت و با پایتیاس خواهرزادهٔ فرمانروای وقت ازدواج کرد. در ۳۴۳ به دعوت فیلیپ مقدونی آموزش اسکندر مقدونی را بر عهده گرفت. پس از بازگشتش به آتن در ۳۳۵، آموزشگاه خود را به نام لایسیوم تأسیس کرد.در ۳۲۳ و پس از مرگ اسکندر، که آتن را ملحق شاهنشاهی خود کرده بود، آتش احساسات ضد مقدونی اوج گرفت و دامن‌گیر ارسطو شد. او به ناچار به خالکیس پناه برد و سال بعد (۳۲۲) در ۶۲ سالگی درگذشت.

 

اثار و کارهای ارسطو

 

آثار ارسطو متنوع و شامل جمیع معارف و علوم یونانی (جز ریاضی) است و اصولاً شامل منطق، طبیعی، الهیات و اخلاقیات است که از آن جمله باید از فن شعر، فن خطابه، کتاب اخلاق، سیاست و ما بعد الطبیعه نام بردمنطقیات: مقولات، جدلیات، آنالوطیقای اول و دوم، قضایا، ابطال مغالطات که در کل در کتاب ارغنون (ارگانون به معنی ابزار) جمع شده‌اند.کتب علمی: طبیعیات، درباره آسمان، در کون و فساد، علم کائنات جو، تاریخ طبیعی، کتب فلسفی: اخلاق نیکوماخوس، سیاست، آثار ارسطو تشکیل شده در نجوم، از جمله در آسمان ، و علوم زمین، از جمله هواشناسی . با هواشناسي، ارسطو صرفا به معناي مطالعه آب و هوا نبود. تعریف وسیع تر خود را از هواشناسی شامل “همه احساسات ما ممکن است مشترک به هوا و آب، و انواع و اقسام زمین و تاثیرات از قطعات آن است.” در هواشناسی ، ارسطو چرخه آب شناسایی و بحث در مورد موضوعات از طبیعی بلایای طبیعی به حوادث نجومی. اگر چه بسیاری از دیدگاه های او در زمین در آن زمان بحث انگیز بودند، آنها در طی اواخر قرون وسطی دوباره پذیرفته شدند و محبوب شدند. مابعدالطبیعه.

نوشته‌های او در زمینه‌ها و رشته‌های گوناگون از جمله فیزیک، متافیزیک، شعر، زیست‌شناسی، منطق، علم بیان، سیاست، دولت و اخلاق بوده‌اند. ارسطو به همراه سقراط و افلاطون از تأثیر گذارترین و بزرگترین فیلسوفان یونان باستان بوده‌است. این سه تن فلسفه غربی را بر اساس فلسفه پیش از سقراط یونان بنیاد نمودند

فلسفه ارسطو

ارسطو بیشتر در زمینه ی فلسفی نقش داشت .کار ارسطو در فلسفه تا به امروز از طریق رنسانس، ایده هایی از اواخر دوران باستان را تحت تأثیر قرار داده است. یکی از کانون های اصلی فلسفه ارسطو، مفهوم سیستماتیک آن منطق بود. هدف ارسطو این بود که یک فرآیند جهانی برای استدلال ارائه کند که به انسان امکان می دهد همه چیز قابل فهم در مورد واقعیت را یاد بگیرد. فرآیند اولیه شامل توصیف اشیاء بر اساس ویژگی های آنها، حالت ها و اقدامات است.
ارسطو در رساله های فلسفی خود نیز در مورد چگونگی دستیابی انسان به اطلاعات از طریق کج و استنتاج بحث کرد. برای ارسطو، محکومیت یک استدلال منطقی بود که در آن «وقتی چیزهای خاصی تعریف می شود، چیز دیگری از ضرورت به دلیل وجود آن به وجود می آید». نظریه او درباره محکومیت، مبنایی است که فلاسفه در حال حاضر به عنوان یک قاعده، منطقی استدلال که در آن نتیجه گیری از دو یا چند محل دیگر از یک فرم مشخص اس .ارسطو را می‌توان از نخستین فیلسوفان تحلیلی دانست. وی همچنین واضع منطق نیز هست. او با در نظر گرفتن زمین در مرکز گیتی و قرار دادن فلکهای مختلف برای اجرام آسمانی (مثلاً فلک خورشید، فلک ثوابت و…) الگویی از جهان را برای هم روزگاران خود ترسیم کرد. ارسطو چهار عنصر بنیادی کیهان را آب، آتش، خاک و هوا می‌دانست به‌علاوهٔ عنصر پنجمی به نام اثیر که معتقد بود اجرام آسمانی از آن ساخته شده‌اند.ارسطو با انتقاد از فرضیه مثل (Idea) فلسفه خود را آغاز می‌کند. حقایق قابل ادراک وجود ندارند آنچه وجود دارد مثال نیست بلکه خرد و جزئی است.

 

ارسطو در زمینه ی سیاست

ارسطو در سیاست ، رفتار انسان را در چارچوب جامعه و دولت بررسی کرد. ارسطو معتقد بود که هدف از حکومت این است که شهروندان بتوانند فضیلت و شادی را به دست آورند. سیاست به منظور کمک به دولتمردان و حاکمان، در میان موضوعات دیگر، چگونگی و چرا شهرها به وجود می آید؛ نقش شهروندان و سیاستمداران؛ ثروت و نظام طبقاتی؛ هدف از نظام سیاسی؛ انواع دولت ها و دموکراسی ها؛ و نقش برده داری و زنان در خانواده و جامعه را به خوبی بررسی میکرد. در رتوریک ، ارسطو سخنرانی عمومی را با سختی علمی و به منظور تدریس خوانندگان در مورد چگونگی سخن گفتن از سخنرانان بیشتر می کند. ارسطو اعتقاد داشت که سخنرانی در سیاست و قانون ضروری است و به دفاع از حقیقت و عدالت کمک کرده است. ارسطو معتقد است، می تواند مردم را آموزش دهد و آنها را تشویق کند تا هر دو طرف یک بحث را در نظر بگیرند. کار ارسطو، چگونگی ساختن استدلال و به حداکثر رساندن اثر آن، و همچنین استدلال دروغین برای جلوگیری از (مانند تعمیم یک نمونه واحد)، مورد بررسی قرار گرفت. در سال ۳۲۲ قبل از میلاد، فقط یک سال پس از فرار از کلسیم برای فرار از تعقیب تحت اتهام بی تفاوتی، ارسطو یک بیماری از دستگاه های گوارشی را گرفت و درگذشت.

نوشته زندگی نامه ارسطو اولین بار در فیزیکدان. پدیدار شد.